"Ben sporcunun; zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim"
M.Kemal ATATÜRK
"Ben sporcunun; zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim"
M.Kemal ATATÜRK

Neden Briç Oynamalıyım?

Briç, 52 kartlık iskambil destesiyle oynanan taktiksel bir takım oyunudur. En az iki kişilik takımlardan oluşan ekipler halinde oynanır. Dünyada ve Türkiye’de resmen spor olarak kabul edilmiştir. Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonaları diğer spor dalları gibi Briç’de de vardır. Turnuva briçi adıyla anılan daha çok kulüplerde oynanan bu spor diğer iskambil oyunlarından ayrılır. Ayrılma nedenlerinin başında da şans faktörünün en aza indirilmesindendir. Şansı en aza indirmek için aynı kart dağılımı ile bütün ekipler aynı anda oynar. Zihinsel yetenekleri ve becerileri ile daha çok satranç gibi bir zeka oyunudur.

Briçin zihin sporu olması sebebi ile de yaş sınırlaması yoktur. Briçin ortak bir dili vardır. Konuşma denen özel işaretleri sayesinde dil, ırk, cinsiyet ayrımı olmadan oynanan bu sporu bilmek tıpkı bir yabancı dil bilmek gibidir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hiç tanımadığınız biri ile yaş gözetmeden oynayabilirsiniz.

Kadın, çocuk, erkek hep birlikte bu sporu yapabilirler. Vücudumuz formda kalsın diye nasıl bedenen egzersiz yapıyorsak zihnimizin de genç kalması için briç oynamalıyız. Briç oynayan biri ile oynamayan biri arasındaki zihinsel fark tüm açıklığı ile görülür. Briç oynayan bir oyuncu her hangi bir konuyu her yönüyle düşünerek etüt eder. Dolayısı ile de yaşamda pek çok konuyu mantık kurma alışkanlığı ile çözümler.

Doktorlarında açıkladığı gibi briç insanların Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı korunmasına yardım eder. Kişilerin oyun sırasında güncel sıkıntılarını unutmalarını sağlayarak psikolojik yardım da yapar.

Briç çok iyi bir ‘‘Zihin Cimnastiği’’dir. Kötü alışkanlıklardan uzak tutar, çok yönlü düşünme kabiliyetinin gelişmesine ve planlı olma alışkanlığını kazandırır. Sosyal gelişmeye yardımcı olur, sorumluluk almayı kolaylaştırır, takımın bir oyuncusu olmayı yani beraberliği öğretir. Saygı, sevgi, hoşgörü, rakibe ve ortağına nazik davranmak, rakibi aldatmamak ve ortağı ve rakipleri aldatıcı deklareler vermemek briçin en önemli etik kurallarındandır.

Briç, ülkemizde de özel liselerinde ve üniversitelerde bilgisayar, mantık, felsefe gibi seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Fransa’da ise bir briç akademisi, öğretim üyeleri ve öğrencileriyle lisans ve lisansüstü programları bulunmaktadır.

Briç öğrenme yaşı Fransızlar tarafından 3 yaşa kadar indirilmiş hatta bu konu üzerine de eğitim kitapları yazılmıştır. Mini briç adı ile bilinen briç özellikle ilköğretim öğrencileri için çok faydalıdır. Bazı okullarımızda mini briç öğretilmektedir. Mini briç sayesinde öğrencilerin matematik derslerini daha iyi anlamalarını sağlamaktadır. Çocukların hızlı kavrama yeteneklerini geliştirir.

Yarışmalar çeşitli kategorilerde yapılır,
Açık Kategorisi: Her yaş ve cinsiyetten oyuncunun girebileceği yarışmalardır.

Bayanla Kategorisi: Sadece bayan yarışmacılar arasında yapılan sıralama özelliği taşır.

Senyörler Kategorisi: En az 60 yaşında ve üzerinde olan oyuncuların göz önüne alındıkları yarışmadır.

Junior Kategorisi: Üst sınır olarak yirmi beş yaşında olan oyuncuların katılabileceği yarışmalar.

Young Star: Olimpiyatlarda 28 yaş altı kategorisidir.

Karışık Kategori: Bir bayan ve bir erkek oyuncudan oluşan bir ekiplerin katılabildiği yarışmalar.

School: 16- 21 yaş arası yarışmacılar arasında yapılır.

Öğrenmek için asla geç kalınmaz, yaşınız her ne olursa olsun bu sporu yapabilirsiniz. Gençleri yönlendirmek için de oldukça iyi bir spordur. Eğitim için bulunduğunuz şehirde mutlaka en az bir briç kulübü vardır. İnternet üzerinden arama yaptığınızda mutlaka şehrinize ait briç kulüplerinin adres ve telefonuna ulaşırsınız. Ayrıca pek çoğunun da facebook sayfaları bulunmaktadır. Kolaylıkla ulaşabilirsiniz.